Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

średnia krajowa w Polsce
Edukacja finansowa

Średnia krajowa w Polsce powyżej 5000 zł! Kto tyle zarabia?

Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny poinformował o wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie brutto. W 2019 roku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ono 5169,06 zł. Porównując to z wynikiem sprzed roku, jest to wyższe wynagrodzenie o 6,5%.

Wynagrodzenia w Polsce 2020 – kto zarabia więcej?

GUS odniósł się również do poszczególnych branż. Największy wzrost wynagrodzeń w 2019 roku nastąpił w administracji i działalność wspierającej (9,3%). Zauważono również wzrost w handlu, w szczególności w naprawie pojazdów samochodów (6,9%). Wysoki skok pensji do góry odnotowano również w działalnościach profesjonalnych i technicznej (4,3%).

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że wzrost wynagrodzeń był mniejszy niż w poprzednim roku, ponieważ wtedy odnotowano wzrost o 7,1% W trzech kwartałach 2019 roku dynamika płac nominalnych pozostała na stałym poziomie, lecz w ostatnich trzech miesiącach znacząco zwolniła. 

Emeryci dostają więcej pieniędzy

GUS podał również, że przeciętna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń w 2019 roku ukształtowała się na poziomie 2327,19 zł brutto, a więc była ona wyższa o 4,7% w stosunku do poprzedniego roku. Z kolei przeciętna emerytura i renta rolników w 2019 r. wyniosła zaledwie1291,89 zł. To jednak o ponad 5% więcej niż w 2018 roku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.