Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

500+ ile jest warte
Edukacja finansowa

Ile jest warte 500 plus w 2020 roku?

Nie było w historii innego rządowego programu, który wzbudzałby tak duże emocje jak 500+. Opozycja twierdzi, że to zwykłe rozdawnictwo, zwolennicy przekonują, że to wsparcie potrzebne polskim rodzinom, a beneficjenci po prostu wydają dodatkowe środki. Jak się jednak okazuje, 500+ nie jest już warte 500 zł.

Wartość 500+ w 2020 roku

Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w 2016 roku. Początkowo środki wypłacano jedynie na drugie i kolejne dziecko. Obecnie na wypłatę świadczenia może liczyć każdy rodzic, niezależnie od uzyskiwanych dochodów.

Przeczytaj również: tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych

W 2016 roku Polacy otrzymujący 500+ rzeczywiście mogli liczyć na realne wsparcie w postaci dodatkowych 500 zł. Niestety jak to w życiu bywa, nic nie trwa wiecznie. W wyniku 3,5 letniej postępującej inflacji wypłacana kwota zmniejszyła się do 460 zł na koniec 2019 roku. Ekonomiści szacują, że w 2020 roku inflacja może sięgnąć nawet 3,9 proc. Jeśli ich prognozy się sprawdzą, wówczas „500 plus” będzie miało wartość zaledwie 450 zł.

Inflacja: pozytywny efekt

Co ciekawe, inflacja niesie za sobą również pozytywne skutki. Według ekonomistów na wzroście cen skorzystają developerzy, ponieważ utrzymujące się poniżej inflacji oprocentowanie lokat zachęca do zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych. Na inflacji zyska również polskie państwo, ponieważ im wyższe ceny towarów i usług, tym państwo uzyskuje również większe wpływy z podatków, VAT-u oraz akcyzy. 

Przeczytaj: jak inwestować w czasie kryzysu?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.