Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

Wydatki Polaków
Edukacja finansowa

Ile Polacy wydają pieniędzy na walentynki? Mężczyźni twierdzą: za dużo!

Dla jednych 14. dzień lutego jest symbolem miłości, dla innych świętem konsumpcjonizmu. Jedni i drudzy tego dnia robią zakupy, chociażby drobne. Jak się jednak okazuje, Polacy wydają na prezenty walentynkowe coraz więcej. Ile pieniędzy na upominki przeznaczyli w ostatnich latach?

Wydatki Polaków: walentynki

Jak pokazują najnowsze badania Mastercard Love Index, przeprowadzone w latach 2017-2019 od 11 do 14 lutego, Polacy lubią wydawać pieniądze na walentynkowe prezenty. W 2019 zakochani przeznaczyli na ten cel 259 mln zł – co jest nowym rekordem. Za taką kwotę można kupić 52 mln czerwonych róż.

Jaki prezent na walentynki?

Ciekawa jest nie tylko kwota, którą Polacy wydają na zakupy, ale również przeznaczenie pieniędzy. Jak wynika z analizy Mastercard dużą popularnością dalej cieszą się kartki walentynkowe – wydatki na ich zakup wzrosły o 12%. Nie jest to jednak najważniejszy walentynkowy prezent. Od lat w tej kategorii królują kwiaty.

Jak wybrać prezent na walentynki?

W 2019 roku zanotowano wzrost takich transakcji aż o 113% w porównaniu z rokiem 2018. Polacy, nie szczędzą sobie również drogich prezentów. W ciągu dwóch lat wydatki na biżuterie wzrosły o 34%. Jest to oczywiście przejaw rosnących pensji rodaków, które pozwalają przeznaczać więcej pieniędzy na upominki.

Przeczytaj również: konto dla młodych – jak wybrać?

Wspólne chwile ważniejsze od upominków

Co ciekawe, Mastercard wskazuje w swoim badaniu, że najwięcej transakcji z udziałem ich kart dokonano, w ramach zakupów prezentów niematerialnych. I tak, najczęstszą popularnością cieszyły się kolacje w restauracji oraz wspólne wyjazdy. Dla większości Polaków ważniejsze okazały się więc wspólne chwile zamiast prezentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.