Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

rozliczanie PIT 2020
Edukacja finansowa Oszczędzanie

Jak rozliczyć PIT 2019 ?

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatkowego za rok 2019. W tym roku wprowadzono wiele ułatwień, dzięki którym będzie to dużo prostsze. Również zwrot podatku ma zostać wykonany szybciej. Zobacz, jak krok po kroku możesz rozliczyć swój PIT 2019.

PIT 2019

Od 15 lutego br. dostępny jest nowy system e-PIT, który umożliwia łatwe rozliczenie lub sprawdzenie zeznania podatkowego za rok 2019. W porównaniu z poprzednim rokiem, w rozliczaniu PITu, nastąpiło parę zmian. Od tego roku pracownicy nie muszą sami wypełniać swoich deklaracji, ponieważ obowiązek ten wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. Oznacza to, że jeśli podatnik nie rozliczy się sam do końca kwietnia, zrobi to za niego KAS – wysyłając jego PIT automatycznie.

Ważne! Dotyczy to osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Usługa Twój e-PIT pozwala rozliczyć:

 • PIT-28 – dot. osób, które rozliczają m.in. przychody z umów najmu lub dzierżawy.
 • PIT-36 – dot. osób, które m.in. rozliczają przychody z emerytur i rent z zagranicy.
 • PIT-37 – dot. osób rozliczających przychody za poprzedni rok m.in. z wynagrodzenia.
 • PIT-38 – dot. osób, które rozliczają się z przychodów kapitałowych.

Poznaj najskuteczniejszy sposób na oszczędzanie pieniędzy

Rozliczenie PIT 2019 – jak to zrobić?

Żeby rozliczyć PIT 2019 konieczne jest zalogowanie się na stronę podatki.gov.pl, przez które można wejść do usługi Twój e-PIT.

Rozliczanie e-PIT 2019

Weryfikacja odbywa się na dwa sposoby: za pomocą profilu zaufanego lub przy pomocy danych podatkowych. Po zalogowaniu konto masz kilka możliwości. Przede wszystkim możesz zaakceptować przygotowane zeznanie, zmienić wybrane dane lub nie robić nic.

Twój PIT 2019 a ulga dla młodych

Wśród młodych osób do 26.roku życia, które objęte są tzw. ulgą dla młodych pojawiają się pytania, jak rozliczyć taki PIT. Dobra wiadomość jest taka, że najnowsza wersja Twój e-PIT automatycznie ją uwzględnia w rozliczeniu.

Rozliczenie PIT 2019 przez osoby korzystające z ulgi dla młodych

 • Jeśli nie złożyłeś u pracodawcy oświadczenia o objęciu przychodów ulgą w 2019 roku, a pracodawca pobrał zaliczki na podatek, to otrzymasz e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych. W zeznaniu zostanie wskazana również informacja o zaliczce, którą otrzymasz jako zwrot.
 • Jeśli Twoje dochody w całości są objęte ulgą, to otrzymasz taką informację. Oznacza to, że nie musisz składać deklaracji PIT, chyba że posiadasz dodatkowe źródła przychodu np. z umowy najmu lub dzierżawy.
 • jeśli oprócz dochodów objętych ulgą, posiadasz również inne źródła dochodów i ostateczna kwota przekracza wyznaczony próg, to udostępniony zostanie C PIT.

Do kiedy rozliczyć PIT? Kalendarz płatnika | aktualizacja z powodu koronawirusa

Z powodu panującej epidemii koronawirusa, wydłużony został czas, w którym można składać zeznania podatkowe: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, a także regulować niedopłaty.

Obecnie termin, do którego należy rozliczyć PIT to 1 czerwca 2020 r. Oznacza to, że przekroczenie terminu 30 kwietnia nie będzie wiązało się z otrzymaniem mandatu lub kary za opóźnienia.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przedłużenie terminu składania zeznań PIT nie zmienia zasad rozliczania ich w usłudze Twój e-PIT. Oznacza to, że wszyscy, którzy rozliczają się za pomocą PIT zostaną rozliczeni automatycznie 30 kwietnia 2020 r.

Dodatkowo przesłania deklaracji po 30 kwietnia 2020 r. oznacza brak możliwości przekazania 1 proc. podatku na wybrany cel. Jeśli przysługuje Ci zwrot podatku z PITu, to musisz wiedzieć, że każdy dzień opóźnienia sprawia, że należne pieniądze trafią na Twoje konto później.

Rozliczenie PIT przez internet – instrukcja video krok po kroku

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Dla wielu osób składających rozliczenie PIT za 2019 rok, najważniejsze pytanie to: kiedy dostanę zwrot podatku?

Czas, który ma fiskus na zwrot podatku jest ustawowo ustalony:

 • Jeśli PIT złożysz (w dowolnej formie) do 17 lutego – pieniądze otrzymasz do 1 kwietnia.
 • Jeśli PIT złożysz elektronicznie od 17 lutego do 30 kwietnia – pieniądze otrzymasz w ciągu 45 dni od daty złożenia zeznania.
 • Jeśli PIT złożysz w formie drukowanej od 17 lutego do 30 kwietnia – pieniądze otrzymasz w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia.
 • Jeśli PIT zostanie złożony automatycznie – pieniądze otrzymasz do 31 lipca 2020 r.

Jak przekazać 1% podatku? Infografika

Infografika jak przekazać 1% podatku
Źródło: materiały prasowe

Dowiedz się, jak inwestować w czasie kryzysu gospodarczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.