Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

jak inwestować w czasie kryzysu? Praktyczne porady
Inwestowanie

5 porad, jak inwestować w czasie kryzysu + bonus!

Z godziny na godzinę rośnie liczba zarażonych koronawirusem. Pandemia, która na świecie trwa od kilku miesięcy, a w Polsce od kilku tygodni odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale również na naszych finansach. Panika ogarnia również inwestorów, czego rezultatem jest pikująca giełda. Wbrew pozorom, nie jest to zły czas na pomnażanie pieniędzy. Trzeba tylko wiedzieć, jak inwestować w czasie kryzysu. Poniżej 5 porad, które w tym pomogą.

Porada 1: Inwestuj na giełdzie, jeśli masz nadwyżki gotówki

W każdym poradniku dla inwestorów znajdziesz informacje, że giełda jest świetnym miejsce na pomnażanie swoich pieniędzy, jeśli masz ich nadwyżkę. Niestety wiele krewkich osób, sam znam kilka, inwestuje wszystkie swoje pieniądze. Wiąże się to oczywiście ze sporym ryzykiem, ponieważ spadek kursów oznacza ogromne straty, które mogą łatwo zamienić się w jeszcze większe problemy. Jeśli wcześniej tak robiłeś, to teraz jest idealny moment żeby przestać. Chyba, że już ogłosiłeś lub ogłosiłaś bankructwo.

Jeśli jesteś w tej uprzywilejowanej sytuacji, że masz nadwyżki środków finansowych, to jest to dla Ciebie dobry moment na inwestowanie. Wszyscy zaznaczają, że pandemia kiedyś się skończy. Nie wiadomo jeszcze kiedy, ale nadejdzie taki moment, gdzie obostrzenia zostaną zdjęte, a gospodarka weźmie głęboki oddech. Zaczną się wówczas również odbijać giełdowe kursy i zgadnijcie, kto wtedy zarobi? Ci którzy kupowali w czasie kryzysu.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać pieniądze?

Porada 2: Zanim zainwestujesz w czasie koronawirusa, oszacuj ryzyko

Szacowanie ryzyka to jeden z najważniejszych oręży każdego inwestora. W czasach kryzysu trzeba do tego zadania podejść z jeszcze większą pokorą. Musisz wiedzieć, że obecna sytuacja może być dopiero początkiem. Nikt tak naprawdę nie wie, jak mocno skutki pandemii odbiją się na kondycji światowej gospodarki. Odpowiednio oszacowanie ryzyka pomoże Ci zniwelować ewentualne straty.

Spadające ceny akcji to doskonały moment na uzyskanie zysków, możliwe, że całkiem sporych. Warto jednak zwrócić uwagę także na drugą stronę medalu: spadające ceny akcji to również ryzyko dużych strat. Zanim więc przystąpisz do lokowania oszczędności, oceń ile pieniędzy możesz stracić. Nie mówię tutaj o spadku wartości 5-10 proc. ale musisz założyć scenariusz, że daną kwotę całkowicie tracisz. Do zera. Według mnie powinno to być maksymalnie 10-12 proc. Twojego portfela, ale to Ty musisz wiedzieć, ile jesteś w stanie poświęcić.

Porada 3: Jak inwestować? Przede wszystkim dywersyfikuj!

Większe ryzyko realizowanych inwestycji oznacza, że konieczne jest różnicowanie ich typów. Lokowanie całej kwoty w jeden lub nawet dwa rodzaje aktywów jest związane z ryzykiem dużych strat. Jeśli lubisz spokój i wybierasz stabilny zysk, to podziel swoje środki na 5-6 grup uwzględniając przy każdej z nich poziom ryzyka. I tak do Twojego portfela powinny trafić złoto, waluty oraz akcje zagraniczne. Może znaleźć się również miejsce dla kryptowalut oraz akcji krajowych spółek.

O tym, jak inwestować w czasie krachu ciekawie opowiada Paweł Cymcyk

Porada 4: Kupuj partiami, inwestuj drobne kwoty

W społeczeństwie można wyczuć dużą niepewność. Będzie to mocno widoczne również na światowych giełdach w najbliższych tygodniach. Każde pozytywne doniesienie, komunikaty o obniżeniu stóp procentowych czy deklaracje o wsparciu rządów będą sprawiały, że ceny akcji pójdą w górę. Z kolei informacje o kolejnych ogniskach epidemii i zgonach znowu pociągnął giełdę w dół. To bez wątpienia czeka nas okres dużych wahań, trudno więc będzie trafić w największy dołek, co jest celem inwestowania w kryzysie. Można się na to przygotować – kupując instrumenty finansowe partiami.

Podzielenie danej grupy na mniejsze kawałki i dokonywanie zakupu raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc sprawi, że dalej będziesz kupował po niskich cenach, a jednocześnie zwiększysz swoje szanse na trafienie w dołek.

Porada 5: Myśl, nie kopiuj

Na serwisie Youtube tylko w ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się KILKADZIESIĄT materiałów, których tematem było: jak inwestować w czasie kryzysu? Niestety wielu z nich oferuje swoim odbiorcom gotowe patenty, jak zarobić w dobie koronawirusa. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że w zasadzie nikt nie wie, co się wydarzy. Tacy ludzie są więc najczęściej drobnymi oszustwami lub po prostu próbują przy okazji sprzedać swój produkt np. kurs inwestowania.

No chyba, że posiadają magiczną kulę pokazującą przyszłość, o której nie wiemy…

Oczywiście nie ma nic złego w oglądaniu takich materiałów, trzeba jednak przy tym zachować czujność. Ostateczne decyzje o swoich inwestycjach musisz podejmować w oparciu o własne analizy. Chodzi przecież o Twoje pieniądze!

Podsumowanie

Te kilka porad pozwoli lepiej zarządzać portfelem inwestycyjnym w dobie kryzysu gospodarczego. Brakuje Ci tutaj konkretnych porad, w co zainwestować w czasie epidemii koronawirusa? Sam tego nie wiem, nie czuję się więc uprawniony, by takich rad udzielać. Jednego możemy być jednak pewni: to dobry moment na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem.

BONUS: Inwestowanie w kryptowaluty w czasie kryzysu

Długo wahałem się, czy dopisać akapit o kryptowalutach. Ostatecznie chciałbym jednak zwrócić Ci uwagę obecną sytuację bitcoina. Jego wartość w lutym przekroczyła poziom 40 tys zł za jednostkę, co jest najlepszym wynikiem od września 2019. W momencie wybuchu pandemii w Polsce, bitcoin zanotował ogromną stratę – ponad 30 proc. w ciągu jednej sesji. Teraz kurs kryptowaluty zaczyna się powoli odbijać, co przedstawia poniższy wykres. 

To co najciekawsze w przypadku bitcoina dopiero przed nami. W maju odbędzie się bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie halving bitcoina (więcej przeczytasz o tym tutaj). Analizując historyczne dane, halving zawsze oznaczał początek hossy – tak było w 2012 i 2016 roku.

Inwestowanie w kryptowaluty w czasie kryzysu
Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoin-na-krawedzi-Czy-halving-zapowiada-nowa-megahosse-7799230.html

Halving, historyczne dane, ograniczona podaż bitcoina i obecna wstrzemięźliwość inwestorów – wszystko to sprawia, że najpopularniejsza kryptowaluta powinna zainteresować wielu inwestorów. Oczywiście nie namawiam Cię do jej zakupu, ale koniecznie obserwuj jej kurs!

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Trzymaj się zdrowo, to jest teraz najważniejsze.

#zostanwdomu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.