Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

Oszczędzanie pieniędzy
Oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy w czasie kryzysu. Zastosuj sposób znany od wieków!

Oszczędzanie pieniędzy to trudna sztuka. Według danych opublikowanych przez EUROSTAT, tylko co czwarty Polak ma nawyk regularnego odkładania części zarobków. Jaką wartość ma systematyczne odkładanie środków finansowych najlepiej wiedzą Ci, którzy takich nadwyżek nie mają. W czasie panującej epidemii koronawirusa i zbliżającego się kryzysu gospodarczego mogą oni mieć spory problem.

W tym artykule chce Ci przedstawić najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy. Co ciekawe, doskonale znasz mechanizm jego działania. Przy pomocy samopoodatkowania, bo o nim mowa, możesz zgromadzić pieniądze na realizację marzeń i zabezpieczenie rodziny.

Samoopodatkowanie – sposób na oszczędzanie znany od wieków

Wyobraź sobie sytuację, że włączasz poranne wiadomości i słyszysz komunikat premiera naszego kraju: ,,Od przyszłego miesiąca wprowadzamy dodatkowy podatek. Będzie to 5% Twojego wynagrodzenia netto”. Jak reagujesz? Pewnie jest w Tobie dużo złości oraz rozgoryczenia. Piszesz kilka obraźliwych komentarzy w mediach społecznościowych i wspólnie ze znajomymi narzekacie na taki stan rzeczy. A co później? Później się przystosowujesz i żyjesz za 5% miesięcznie mniej.

System podatkowy jest stosowany od starożytności. Jak doskonale wiesz, polega on na pobieraniu części wynagrodzenie na rzecz Państwa. Dyskusja o wysokości podatków trwa w zasadzie nieprzerwanie, a ostatecznie wszyscy i tak musimy je płacić. Przykładowo, jeśli zarabiasz 2000 zł netto na umowie o pracę, to w gruncie rzeczy Twoja pensja wynosi 2712,56 zł brutto. Przyjemniej żyłoby się za te 712 zł więcej prawda?

Na pewno tak. Jednak masz świadomość, że na Twoje konto bankowe trafi 2000 zł, a nie 2712 zł. Planując więc domowy budżet, po stronie przychodów wpisujesz właśnie 2000 zł. A co gdybym Ci powiedział, że musisz oddać jeszcze 5% na kolejny podatek?

Oszczędzanie pieniędzy: 3 kroki do sukcesu

Po pierwsze szybko się przystosujesz, a po drugie już po kilku miesiącach na Twoim koncie oszczędnościowym znajdzie się całkiem przyjemna suma dodatkowych pieniędzy. Dlatego właśnie samoopodatkowanie jest, według nas, najskuteczniejszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Jak to wygląda w praktyce?

Krok pierwszy samoopodatkowania: określ wysokość podatku

Wysokość kwoty, którą co miesiąc zaoszczędzisz, zależy w dużej mierze od wysokości Twoich przychodów. Nie warto przy tym specjalnie przesadzać, szczególnie na początku. Z oszczędzaniem pieniędzy, jest jak z innymi postanowieniami – jeśli raz Ci się nie uda, to możesz je całkowicie porzucić. Nie tędy droga!

Przeczytaj również: domowy budżet – jak go planować?

Zalecam spróbować od 5% wynagrodzenia miesięcznie. Niezależnie od tego, czy zarabiasz obecnie 2000 zł | 3000 zł | 5000 zł, to odłożenie tych kilku procent nie będzie dużym obciążeniem. Jeśli uda Ci się realizować takie postanowienie 3-4 miesiące, to spróbuj podnieść swój podatek do 8-10%.

Krok drugi samoopodatkowania: określ przeznaczenie podatku

Łatwiej oszczędzać pieniądze, jeśli wiesz, po co to robisz. Motywacji może być kilka. Jeśli jesteś osobą młodą, to nie bój się oszczędzać na realizację swoich marzeń, czy podróżowanie. Jeśli masz dzieci, to warto zabezpieczyć pieniądze na ich przyszłość. Warto jednak pamiętać, żeby cel miał dla Ciebie realne znaczenie – tylko wtedy będzie Cię motywował.

Koniecznie swój cel spisz i określ jego ramy czasowe oraz finansowe. Jak to może wyglądać?

Cel: tygodniowe wakacje w Rzymie

Kwota: 2400 zł

Liczba miesięcy: 12

Miesięczna kwota: 200 zł

Jak oszczędzać pieniądze? Wykres rosnących oszczędności

Krok trzeci samoopodatkowania: automatyzacja

Zdecydowanie najważniejszy etap oszczędzania pieniędzy. Bezwzględnie zaoszczędzone pieniądze powinny wylądować na specjalnym koncie lub lokacie, tak żebyś miał utrudniony dostęp do ich wydawania.

Osobiście polecam zautomatyzowanie procesu oszczędzania pieniędzy. Kiedy musisz co miesiąc ręcznie wykonać przelew na konto oszczędnościowe, to zaczynają pojawiać się wątpliwości, możesz zapomnieć lub po prostu zrezygnować. Ustaw więc automatyczny przelew, który jest realizowany w dzień Twojej wypłaty. Kiedy już nauczysz się żyć za te kilka procent mniej, to w ogóle przestaniesz zauważać ubytek pieniędzy z konta.

Zajrzyj do kategorii inwestowanie

Oszczędzaj również nadwyżki

Wróćmy jeszcze raz do naszego celu, wakacji w Rzymie. Każdego miesiąca odkładasz na jego realizację 200 zł, jesteś konsekwentny i Twoje oszczędności rosną. Co możesz zrobić więcej?

Odkładaj część nadwyżek. Zapewne zdarzają Ci się miesiące, w których pieniędzy jest odrobinę więcej. Są przecież premie w firmie, może przytrafiła się podwyżka, udało się sprzedać kilka starych rzeczy, zaoszczędzić więcej lub po prostu babcia przelała Ci 100 zł z okazji urodzin. To dobry moment, żebyś wykonał przelew na swoje konto oszczędnościowe. Nawet na drobną kwotę 20 – 50 zł. Nie tylko powiększy to kupkę Twoich oszczędności, ale przede wszystkim poczujesz, że masz kontrolę nad swoimi finansami.

Jak oszczędzać pieniądze?

Są dwa podstawowe typy produktów bankowych, które pomagają w oszczędzaniu pieniędzy. Są to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Do samoopodatkowania lepiej sprawdzi się to drugie rozwiązanie.

Umowa na otwarcie konta oszczędnościowego zawierana jest na czas nieokreślony. Jest to bardzo elastyczne rozwiązane, które pozwala na wpłacanie pieniędzy w dowolnym momencie. Większość kont nie ma również wskazanych minimalnych i maksymalnych wysokości wpłat.

Po co oszczędzać pieniądze?

Dobrze jest mieć oszczędności. Przy ich pomocy możesz realizować swoje marzenia i cele. Możesz również zapewnić sobie spokój. Zepsuta lodówka, awaria auta, czy też droga wizyta u dentysty nie będą już dla Ciebie straszne.

To, jak ważne jest posiadanie oszczędności, pokazuje obecna sytuacja. Epidemia koronawirusa zatrzęsła rynkami finansowymi, co niestety przełoży się zwolnienia i trudną sytuację na rynku pracy. Wiele osób zostanie bez stałego przychodu, co w połączeniu z brakiem oszczędności oznacza spory problem. Dlatego, jeśli jeszcze nie zadbałeś o swoje finanse, to najwyższy czas, żeby to zrobić. Zacznij od nałożenia na siebie podatku!

Co warto obejrzeć o oszczędzaniu pieniędzy?

Ciekawe artykuły o oszczędzaniu pieniędzy:

  1. Michał Szafrański – 107 porad o oszczędzaniu pieniędzy
  2. Michał Barczak – dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.