Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

Budżet domowy krok po kroku
Oszczędzanie

Planowanie domowego budżetu cz.1 | najważniejsze zasady + darmowe arkusze

Do końca miesiąca jeszcze kilka dni, a Twoje konto świeci pustkami? Czy od dawna borykasz się z zalegającym długiem, którego nie możesz spłacić? A może mimo niezłych zarobków nie jesteś w stanie odłożyć chociażby kilkuset złotych rocznie? Jeśli odpowiedź na chociażby jedno z tych pytań brzmi ‘tak’ to jesteś w dobrym miejscu. Z myślą o osobach takich jak Ty przygotowałem serię artykułów, w których wyjaśniam, jak krok po kroku zaplanować swój budżet domowy. 

Już teraz przejmij kontrolę nad swoimi finansami. Oto pierwsza część poradnika: planowanie domowego budżetu.

Budżet domowy – co to jest?

W prostym rozumienie, budżet domowy to zestawienie wszystkich wydatków oraz dochodów, którego generowane są przez mieszkańców gospodarstwa domowego. Stanowi on podstawowe narzędzie zarządzania finansami rodziny i określany jest w konkretnej perspektywie czasowej – najczęściej jest to miesiąc lub rok. 

Warto jednak spojrzeć na planowanie budżetu domowego szerzej. Jego prowadzenie pomaga lepiej kontrolować finanse, dzięki czemu możliwe jest wygenerowanie nadwyżek, które można przeznaczyć na inwestycje, realizację marzeń lub budować przy ich pomocy poduszkę finansową. Rozpoczynając swoją przygodę z planowaniem finansów gospodarstwa domowego, warto wyobrazić sobie drogę. Obecnie jesteśmy w punkcie A z obecnym stanem dochodów, wydatków, kredytów i oszczędności, a za określony czas (np. rok) chcemy być w innym miejscu. Oczywiście po upływie tego czasu, nasza sytuacja finansowa ma być lepsza.

Dlaczego warto planować domowy budżet?

Podstawowym celem planowania budżetu domowego jest właśnie pokonanie tej drogi. Od długów do oszczędności, od życia na minusie do nadwyżek finansowych, od pustego konta do zbudowanie spokojnej poduszki finansowej. Cel podróży zależy tylko od nas i naszej sytuacji finansowej.

Skrupulatne monitorowanie poziomu swoich przychodów oraz wydatków pozwala przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Analiza kosztów naszego życia, to pierwszy krok do tego, żeby więcej oszczędzać. Pozwala ona poznać, gdzie ucieka najwięcej ciężko zarobionych pieniędzy i co można zrobić, żeby przestało się tak dziać.

To Cie może zainteresować: jak oszczędzać pieniądze?

Planowanie budżetu domowego z wyprzedzeniem pozwala również zabezpieczyć środki finansowe na nieplanowane wydatki jak np. naprawa samochodu, remont mieszkania, czy też choroba dziecka. Nikt chyba nie chciałby znaleźć się w tak kłopotliwej sytuacji bez grosza przy duszy. Wiele osób rozpoczyna kontrolę swoich finansów osobistych, żeby zagwarantować sobie środki na realizację marzeń. Planując domowy budżet szybciej zbierzesz pieniądze na wymarzoną podróż, zakup samochodu, czy też odłożysz na spokojną emeryturę.

Prowadzenie domowego budżetu – największe wyzwania

Jeśli tutaj jesteś, to z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że pewnie miałeś/miałaś już styczność z tematyką planowania domowego budżetu. Jest spora szansa, że zakończyło się to porażką. Spokojnie, to nic wstydliwego. Sam wielokrotnie zabierałem się za to zadanie i zawsze znalazło się coś, co mi przeszkadzało. Jakie są według wielu osób największe wyzwania w prowadzeniu budżetu domowego?

 • brakuje mi wiedzy,
 • nie lubię cyferek,
 • to wszystko zajmuje tyle czasu,
 • arkusze są zbyt skomplikowane,
 • planuje budżet domowy w głowie,
 • już kilka razy mi się nie udało.

Pod tymi wyzwaniami mogą podpisać się obiema rękami, ponieważ sam borykałem się z częścią z nich. Między innymi dlatego, zaproponowany przeze mnie plan opiera się w dużej mierze na prostocie i wygodzie.

Planowanie budżetu domowego – najważniejsze zasady

Oto trzy najważniejsze zasady, którymi musisz kierować się przy planowaniu domowego budżetu:

 1. Prostota – kontrola domowego budżetu powinna być maksymalnie uproszczona, szczególnie na początku. Wystarczy kilka/kilkanaście kategorii i proste porównanie wydatków oraz przychodów. Nie potrzeba skomplikowanych wykresów oraz obliczeń, na to przyjdzie czas później.
 2. Wygoda – nie masz spędzać przy skomplikowanych arkuszach kilku godzin w tygodniu. Całość powinna zająć Ci maksymalnie kilka minut w miesiącu. Pomogą w tym wygodne planery oraz aplikacje, które Ci pokaże.
 3. Działanie – można czytać godzinami o zarządzaniu finansami osobistymi i nie oszczędzać miesięcznie ani złotówki. Nie tędy droga. Potrzebne jest skutecznie działanie i chce Cię tego nauczyć!

Jeszcze jedna rzecz. Osobiście korzystam ze zbiorowego budżetu rocznego. Nie tworzy to uczucia przytłoczenia liczbami, danymi i statystykami. 

Budżet domowy – darmowe arkusze

Wiesz już, dlaczego warto planować domowy budżet oraz jakie są najważniejsze zasady dbania o finanse osobiste. Pora teraz przejść do działania. Oczywiście pomogą nam w tym specjalne arkusze – proste, wygodne i skuteczne.

W internecie bez trudu można znaleźć tysiące excelów do zarządzania budżetem domowym – jedne są lepsze, inne gorsze. Większość jest darmowa, ale znajdą się również wersje płatne. Ja osobiście korzystam z darmowych, które dostępne są na google docs. Jak już wcześniej wspomniałem, korzystam z jednego arkusza dla podsumowania rocznego. To dla mnie najprostsze rozwiązanie. Załączam jednak również arkusz pozwalający na miesięczne zarządzanie budżetem. Może Ci się przyda.

Budżet domowy: darmowe arkusze

Domowy budżet miesięczny

Domowy budżet roczny

Podsumowanie

Teorię mamy przerobioną. Druga część ukaże się dokładnie za tydzień – w tym czasie przejrzyj arkusze, które załączyłem wyżej. Z kolejnego artykułu, dowiesz się, jak w praktyce zarządzać swoimi finansami, ponieważ wyjaśniam jak krok po kroku planować swój budżet domowy.

1 KOMENTARZ

 1. Cześć Kuba,
  Według mnie, nawet najbardziej dopracowany plan budżetu domowego nie ma żadnego sensu, jeśli osoba go planująca, nie wykaże się potem systematycznością i odpowiednią motywacją.

  Pozdrawiam
  Kamil Kondel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.