Finanse na TAK

Finanse na TAK to projekt, dzięki któremu zaprzyjaźnisz się z pieniędzmi. Poznaj skuteczne sposoby ich oszczędzania, zarabiania i inwestowania.

Inwestowanie w złoto - poradnik
Inwestowanie

Inwestowanie w złoto – poradnik 2020

Inwestowanie w złoto – to fraza, która w ostatnich tygodniach jest coraz częściej wpisywana w okienko wyszukiwarki Google. Skąd tak duży wzrost zainteresowania lokowaniem swoich oszczędności w tym kruszcu? A ono z obawy o pieniądze. Mimo że na zarobki z inwestycji w złoto trzeba czekać długo, to warto mieć je w swoim portfelu inwestycyjnych.  Jego cena jest mniej podatna na rynkowe perturbacje, dlatego jest to jeden z bezpieczniejszych aktywów. Od czego zacząć swoją przygodę ze złotem?

inwestowanie w złoto

Złoto inwestycyjne – charakterystyka aktywu

Złoto posiada fizyczną formę i sprzedawane jest w formie monet lub sztabek. Można więc samodzielnie przechowywać zakupione złoto w wybranym przez siebie miejscu. Stanowi to zaletę, która sprawia, że kruszec ten jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych – powinno utrzymać swoją wartość nawet w przypadku załamania rynku, wojny czy problemów danego rządu. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma również swoją wadę. W przypadku kradzieży, odzyskanie złota jest w zasadzie niemożliwe.

Złoto można nabywać nie tylko w formie fizycznej, ale również w formie instrumentów finansowych. Od dawna działają na rynku fundusze aktywnie inwestują w złoto oraz oferujące terminowe kontrakty na kruszec. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt realizacji takich transakcji. Trzeba się jednak liczyć z kosztami utrzymania portfela, która mogą znacząco obniżyć rentowność inwestycji.

Zobacz także: skuteczne sposoby na inwestowanie

Cena złota w ostatnich pięciu latach

Złoto przez inwestorów traktowane jest jako bezpieczna przystań. W czasach globalnego niepokoju decydują się oni na wyprzedaż ryzykownych aktywów i zastąpieniem ich czymś bezpiecznym. Tutaj pojawia się złoto, którego cena rośnie od kilku lat.

Jeszcze pięć lat temu uncja złota kosztowała niewiele ponad 4000 zł. Dzisiaj jego cena przekracza 7100 zł i nie zapowiada się, by miała spaść. Skąd tak duża różnica?

Inwestowanie w złoto, cena złota 2015-2020

Czynniki wpływające na cenę złota

Na cenę tego szlachetnego kruszca wpływ ma kilka czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Popyt i podaż

W przypadku gry popytu i podaży złota, w krótkiej perspektywie czasowej może ona odpowiadać za duża zmienność kursów, ale w dłuższej zawsze oznacza systematyczny wzrost ceny. Dzieje się tak dlatego, że złota jest ograniczona ilość, a zainteresowanie nim nie spada.

  • Kurs dolara amerykańskiego

Występuje duża korelacja cen złota i kursu dolara amerykańskiego. W praktyce wygląda to tak, że w momencie spadku wartości amerykańskiej waluty rośnie cena złota i odwrotnie. 

  • Koniunktura gospodarcza

Kiedy na giełdach panuje hossa, inwestorzy rezygnują ze złota na rzecz innych aktywów. Spada wówczas jego wartość. Kiedy natomiast światowe rynki pikują w dół, wartość złota wzrasta bo większe jest zainteresowanie nim.

  • Stopy procentowe

Niskie stopy procentowe sprawiają, że zainteresowanie złotem rośnie. Wynika to z niewielkiej opłacalności innych form inwestowania, gdzie zyski zjadane są przez inflację. W takim środowisku rośnie popyt na szlachetny kruszec, co automatycznie podnosi jego wartość. 

To oczywiście tylko najważniejsze czynniki wpływające na cenę złota, które należy brać pod uwagę rozpoczynając przygodę z tym kruszcem. Warto jednak wiedzieć, że są one ze sobą mocno powiązane i często się przenikają.

Inwestowanie w złoto – podsumowanie

Czy warto inwestować w złoto? Na pewno tak. Czy warto z niego robić główny składnik portfela? Pewnie nie. Złoto to doskonałe narzędzie dywersyfikacyjne i warto mieć je w portfelu. W spokojnych czasach pozwoli Ci nie tracić, a w czasach kryzysu na nim zarobisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.